Jarmarki Bożonarodzeniowe

Już w średniowieczu odbywały się jarmarki Bożonarodzeniowe czy Mikołajowe, np. w Brunszwiku pod koniec XIV wieku. Nie można ich jednak porównać z dzisiejszymi jarmarkami bożonarodzeniowymi. Na pierwotnych rynkach kupcy sprzedawali towary, których ludność potrzebowała na zimę.

Zmianę rynków założyły dwa rozwiązania: z jednej strony świętowanie Bożego Narodzenia w rodzinie, a z drugiej rozdawanie prezentów dzieciom. Zmiana popytu i podaży. W 1431 znany drezdeński Striezelmarkt był jeszcze targiem mięsnym, w 1634 garncarze sprzedawali lalki z Miśni. W XIX wieku rodzice mogli kupować zabawki dla swoich pociech głównie na jarmarkach bożonarodzeniowych.

Dzisiaj ludzie lubią spacerować po jarmarkach bożonarodzeniowych z kolegami, przyjaciółmi i rodziną, aby wprawić się w świąteczny nastrój i wypić lampkę grzanego wina. Wiele piosenek tam granych wydaje się wprowadzać w świąteczną ekstazę.

Jarmarki bożonarodzeniowe to prawdziwy hit eksportowy. W Australii, Azji i USA istnieje wiele rynków opartych na modelu niemieckim – oczywiście w odpowiednim stylu z ponczem, stollenem i dziadkami do orzechów.